Torony-sztori

Az ellopott Szent Korona

Soproni Múzeum - Az ellopott Szent KoronaHabsburg Albert halálát (1439) követő belviszály idején az özvegy, Luxemburgi Erzsébet elzálogosította Sopront és a vármegye egy részét Habsburg Frigyesnek. Fiának, a későbbi V. Lászlónak kívánt ily módon támogatást szerezni a magyar királlyal, I. Ulászlóval szemben. Székeles Péter soproni polgármester özvegye, Wolfram Ilona (ekkor Kottaner Jánosné) Erzsébet megbízásából ellopta a Szent Koronát a visegrádi várból. A csecsemő László király kíséretével együtt – Ausztria felé tartva – a Tűztorony melletti házban (1. számú) szállt meg. Itt őrizték ekkor a Szent Koronát is.

Hírek

A csapodár toronyőr

Soproni Múzeum - A csapodár toronyőrElső alkalommal 1527-ben fogadott fel a város toronyzenészt. 1536-ban lépett állásba Adler György. Ő II. Lajos király dobosa volt és ebben a foglalkozásában megsántult. A városi tanács nagyon elégedett volt zenészi képességeivel, hisz nemcsak a dobhoz, hanem a kürthöz is értett.

A városi közgyűlés azonban kifogásolta, hogy állandóan a borkiméréseket látogatta és a városban sétált ahelyett, hogy a toronyban tartózkodna. Felrótták neki, hogy összebarátkozott idegenekkel, felvitte őket a toronyba, ahol éjszakánként nagy mulatságokat tartottak. A tanács ezek ellenére védte, amíg lehetett. Kiengedte például a börtönből, ahová boszorkányság gyanúja miatt került. Polgárjogot is kapott. Adler 1547-ben mondott fel.